30 Eylül, Saat: 13:00'da Gayrimenkul Ekonomisi CANLI YAYIN için tıklayın
“DOLARI YENEN ŞEHİR: ANTALYA”

Dijital Gayrimenkul Okuryazarlığı konusunda sektörün öncüsü GABORAS, TVNET’te yayınlanan Gayrimenkul Ekonomisi programında sektöre dair merak edilenleri ve izleyicilerden gelen soruları yanıtladı. Gayrimenkul Ekonomisi programının bu haftaki konu başlığı Antalya oldu.

Gayrimenkul sektörünün, büyük veri (big data), yapay zeka ve blok zinciri (blockchain) teknolojilerinin desteğiyle, endeksleşerek borsalaşması amacıyla kurulan GABORAS, gayrimenkul sektörünün nabzını tutmaya devam ediyor. Sektör gündeminin konuşulduğu ‘Gayrimenkul Ekonomisi’ programında açıklamalar yapan GABORAS CEO’su Kurtuluş Altun doların yükseldiği bu günlerde Türkiye’deki emlakların dolar karşısında son yıllarda aldığı pozisyon hakkında değerlendirmeler yaptı.

Gayrimenkul Ekonomisi | ANTALYA

Gayrimenkul ekonomisinin pandemi yüzünden oluşan kriz ortamından en çok etkilenen sektörlerden biri olduğunu ifade eden Altun, aynı zamanda yükselen doların konut değerlerini nasıl etkilendiğini dünyanın diğer önde gelen şehirleriyle kıyaslayarak yaptı. Türkiye’yi dolar kaşısında il il ele alan Altun, kırsal kesimlerde görülen değer artışını grafiklerle gösterdi. Dolar karşısına koyulabilecek tek alternatifin gayrimenkule dayalı bir sermaye piyasası aracı olduğunu vurguladı. Özellikle Antalya özelinde dolara karşı değer artışının görülmesi sebebiyle MÜSİAD Antalya Başkanı Boğaçhan Göksu’ya bağlanarak kendisinin yorumlarını aldı.

ANTALYA KRİZ SONRASINA HAZIR

Pandemi sonrası oluşması beklenen talep artışına hazır olduklarını vurgulayan Göksu, “Antalya büyük şehirlerimiz arasında yatırım imkanları ve dinamikliğiyle en öne çıkan şehirlerimizden birisi. Yüksek turizm potansiyeli ve yabancı misafir sayısının oldukça fazla olması geleceğe umutla bakmamıza yardımcı oluyor. Pandemi sürecinde insanlar kırsal bölgelere kayıyor. Antalya hem metropol hem kırsal yaşam alanları hem de yüksek nitelikli geçici konaklama kabiliyeti olan bir şehir. GABORAS datalarının da söylediği gibi Antalya İstanbul’u bile geride bıraktı” dedi.

KIRSAL ALANLAR ÖNE ÇIKIYOR

Pandemi sırasında insanların büyük şehirlerde içiçe yaşamaktan duyduğu rahatsızlığa değinen Altun, kırsal kesimlere artan rağbeti yorumladı. Antalya’nın ilçelerine de değinen Altun, “Şu anda ilginin yoğun kalabalıktan biraz daha kırsala kaydığını görüyoruz. İster istemez kırsala doğru bir nüfus aktarımı olacağını göreceğiz. Dolayısıyla büyük şehirler dışında kırsal alanlarda gayrimenkul açısından bir fırsat olacak. Burada Antalya’yı hazırlıklı görüyoruz” dedi. Antalya’nın ilçelerinde dolara karşı olan değer artışına da değinen GABORAS Genel Müdürü Kurtuluş Altun,” Karşımızda turizmin kalbi bir şehir var. Bu şehir pandemi sonrası yeni yaşam alanlarının da kalbi olabilir mi? Antalya’nın da merkezinde görülen değer artışı Kemer, Kaş gibi ilçeler doları yakalamış ve hatta geçmiş durumda” dedi.

7 Mayıs 2020

ÜCRETSİZ E-POSTA ABONELİĞİ