30 Eylül, Saat: 13:00'da Gayrimenkul Ekonomisi CANLI YAYIN için tıklayın
“Gayrimenkul Sektörünü Sadece Konut Üzerinden Değerlendirmeyin”

Dijital gayrimenkul okuryazarlığı konusunda sektörün öncüsü olan GABORAS Genel Müdürü Kurtuluş Altun, TVNET’te yayınlanan Gayrimenkul Ekonomisi programında pandemi döneminde ve sonrasında gayrimenkul sektörünü genel durumunu değerlendirdi.

Gayrimenkul sektörünün, büyük veri (big data), yapay zeka ve blok zinciri (blockchain) teknolojilerinin desteğiyle, endeksleşerek borsalaşması amacıyla kurulan GABORAS, gayrimenkul sektörünün nabzını tutmaya devam ediyor. Sektör gündeminin konuşulduğu Gayrimenkul Ekonomisi programında açıklamalar yapan GABORAS Genel Müdürü Kurtuluş Altun, korona döneminde ve sonrasında oluşacak gayimenkul durumunu değerlendirdi.

Dijitalleşmenin gayrimenkulü de kapsadığını anlatan Altun, “Korona süreciyle birlikte dijitalleşme çok hızlanacak, gayrimenkulde çok geniş bir enstrüman alanı oluşacak. Olduğumuz noktadan hangi enstrumanın üzerinde ekonomik faaliyetler yürüttüğümüze bakarsak, ABD Merkez Bankası’na trilyonlarca dolar para basma talimatı verdi. Karşılık olarak ise gayrimenkule dayalı hazine bonoları ve ipoteğe dayalı senetler gösterildi. Petrol fiyatlarının bu kadar düştüğü zamanda, ekonominin bozulmaması için gayrimenkule dayalı model ortaya konduğunu görüyoruz” dedi.

Gayrimenkulü tek başına konut olarak görmeyelim

Türkiye’de 200 milyondan fazla tapu olduğuna dikkat çeken Altun, gayrimenkul takasının ekonominin yüzde 16’sı olduğunu vurgulayarak, “Gayrimenkul deyince akla ilk gelen şey konut. Ancak bütün taşınmazlar yani iş yerleri ve arsalar da gayrimenkuldür. Konut imalatında dünyanın en iyilerinden biridir. İkinci Dünya savaşından sonra Almanya’ya kaldıraç etkisi yapan 700 bin konut üretebilme kapasitesiydi. Bizde ise, bir senede bunun iki katı kadar üretim yapılabiliyor” şeklinde konuştu.

En değerli şehir İstanbul

Konut satış grafiklerine göre; Londra, Paris, Roma, Berlin ve Amsterdam’ı kıyaslayan Kurtuluş Altun, “Her ülkenin kendi para birimleri baz alındığında en değerli şehir İstanbul. Bütün büyük ekonomilerin altında yatan sebep kendi gayrimenkul ekonomileri ve alternatiflerini kurgulamış olmalarıdır. Fatih Sultan Mehmet Han zamanında çıkartılan tapu yasası bu konuda dünyada ilk yasa. Bizim şu anda gayrimenkule dayalı bir enstrüman oluşturmamız için hiçbir sebep yok. Büyük bir ekonomi atıl duruyor. Bizde likiditasyon çok dar, gayrimenkulün nakde, nakdin gayrimenkule dönüşü çok derin değil. Likit piyasayı enformasyonla beslerseniz, data ve enformasyonu birlikte sağladığımız noktada güven ilişkisi olacaktır. Güven ilişkisi de, likiditasyon derinliği oluşturacaktır. Bu anlamda, bizim de sorumluluğumuz büyük” dedi.

Milli ürün Tapusor uygulaması bu süreçte ücretsiz

TapuSor uygulamasını pandemi sürecinde herkese ücretsiz açtıklarının altını çizen GABORAS Genel Müdürü Kurtuluş Altun, “Sistemlerimiz bu süreçte 56 milyon kez sorgulandı. Bu süreçte, vatandaşlarımıza destek olmak için bütün uygulama marketlerinden Tapusor uygulamasını ücretsiz sunuyoruz. Böylece evlerinden çıkmadan kentsel dönüşümden tapu satışlarına, imar bilgilerinden fiyatlara her şeyi öğrenebilirler” dedi.

1 Mayıs 2020

ÜCRETSİZ E-POSTA ABONELİĞİ