GABORAS
Mobil Uygulama
İndir
“GAYRİMENKULDE VERİLER KONUŞMALI”

Gayrimenkulde veriler konuşmalı! Dijital Gayrimenkul Okuryazarlığı konusunda sektörün öncüsü olan GABORAS’ın CEO’su Kurtuluş Altun gayrimenkul sektöründeki manipülasyonu değerlendirdi. Gayrimenkuldeki resmi rayiçlerle, gerçek rayiçler arasındaki kaydileşme farkının kapanması gerektiğinin altını çizen Altun, bunun için tapu dairelerinin güncel verileri yayınlamasının önemli olduğunu söyledi.

Gayrimenkul teknoloji platformu GABORAS, gayrimenkul sektörünün nabzını tutmaya devam ediyor. Her Çarşamba TVNET ekranlarında yayınlanan Gayrimenkul Ekonomisi programında konuşan GABORAS CEO’su Kurtuluş Altun bu haftaki programda Türkiye’de gayrimenkul sektöründe yapılan manipülasyonları ve bunlar karşısında alınması gereken önlemleri açıkladı.

gayrimenkulde-veriler-konusmali
Gayrimenkulde veriler konuşmalı!

Program sırasında canlı yayında gelen soruları tamamen Türk mühendisler tarafından geliştirilen GOS işletim sistemi üzerinden yanıtlayan Altun, gayrimenkulü ile ilgili ayrıntıları merak eden herkesin bu sistemi kullanarak kendi cep telefonundan istediği verilere ulaşabileceğini belirtti.

GAYRİ MENKUL EKONOMİSİ |TAPU DAİRELERİ GÜNCEL VERİLERİ YAYINLAMALI

Dolar endeksine göre sürekli gayrimenkullerimizin değerinin düştüğünü ancak bunun tam olarak gerçeği yansıtmadığını vurgulayan Altun, “Bankacılık araştırmalarında en borcuna sadık millet biziz. Borcunu ödemeye sadık bir milletin aslında temerrüt riski bu kadar yüksek olmamalıydı. Bu verilerin düzelmesi tamamiyle veriye bağlı. Bizim buradaki bilgi eksikliğini söylememiz gerekiyor. Resmi arsa rayiçleri ile gerçek arsa rayiçlerinin arasındaki kaydileşme farkının kapanması bunun için en önemli çözüm yollarından birisi” dedi.

Ülkemizde yaşadığımız değer düşüklüğünün temel sebeplerinden birinin resmi rakamlar ile piyasa verilerinin farklı olmasından kaynaklandığını söyleyen Altun, bunun düzeltilebilmesi için tapu dairelerinin güncel verileri yayınlaması gerektiğini belirterek şöyle devam etti:

“Türkiye Cumhuriyeti Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, bu konularda çok hassas ve çok çalışıyor. Ancak tapu dairelerinin güncel verileri açıklaması bu noktada çok önemli. Lütfen artık 2020 verilerini yayınlasınlar. Şu an pandemi sürecinde bütün dünya verilerle çalışıyor. Bu sayede ‘ben güvenliyim, iyi durumdayım’ diyebiliyorlar. Yeni bir dünya düzeni kuruluyor. Artık veriler konuşuyor.”

GEYRİMENKUL SEKTÖRÜ İÇİN YEREL AĞLAR İÇİN YOĞUN ÇALIŞIYORUZ

Türkiye’de en büyük eksiklerden birinin yerel ağlar ile dijital verilerin kontrol edilememesi olduğunu söyleyen Altun, “Yabancı ya da Türk yatırımcı doğru verilerle beslendiği zaman Türkiye’den vazgeçemez. Gayrimenkul okur yazarlığı dediğimiz sistemin yerel ağlarla buluşması gerekiyor. Biz buna yoğunlukla çalışıyoruz. Türkiye’deki en büyük eksiklik bu ağların sağlanmamış olmasıdır. Yerel ağın güvenli gayrimenkul ticaretiyle buluşması gerekiyor” diye konuştu.

28 Mayıs 2020

ÜCRETSİZ E-POSTA ABONELİĞİ