“İkinci El Piyasalar Gayrimenkul Ticaretinin %68’ini Oluşturdu”

Konut faiz oranlarındaki düşüş birinci ve ikinci el konut satışlarını artırdı ve Haziran ayında bir rekor kırılarak satılan konut sayısı 200 bine yaklaştı. Bu dönemde; 624 bin 155 adede varan toplam konut satışlarında ipotekli satışların ipoteksiz satışları Haziran ayı içinde ilk kez geçtiğini ifade eden GABORAS CEO’su Kurtuluş Altun, ikinci el konut satışlarının toplam satışların yüzde 68’ini kapsadığını dile getirdi. Altun, ikinci el piyasaların menkulleşme potansiyeline işaret ederek birinci el konut stokunu eritmek için daha kapsamlı ek önlem ve teşviklere ihtiyaç olduğunun da altını çizdi.

Gayrimenkul sektöründe pandemi sonrası konut faiz indirimi ile yaşanan hareketlilik rakamlara da yansıdı. Nisan ve Mayıs aylarında dibi gören konut satışları Haziran ayında adeta patlama yaşayarak toplamda 197 bin 772’e yükseldi. Özellikle uzun vadeli ödeme planları vatandaşın 1.el konut sahibi olma hayallerine bir adım daha yaklaşmasını sağladı.

Gayrimenkul sektörünün teknoloji ve güvenli ticaret platformu GABORAS tarafından yapılan incelemelere göre Türkiye’de 2020 yılının ilk 6 ayında her 38 aileden biri konut sahibi oldu. Araştırma detaylarını paylaşan GABORAS CEO’su Kurtuluş Altun 5 Büyükşehir’e ayrı bir parantez açtıklarını belirterek. “İlk 6 ayda, İstanbul’da her 46 aileden biri konut sahibi oldu. Bu rakam Ankara’da 28, Antalya’da 30, İzmir’de 39 ve Bursa’da 42 olarak hesaplanmaktadır” dedi.

Piyasalar GABORAS söylemlerini destekler niteliktedir

İnceleme detaylarına bakıldığında Türkiye geneli için ortalama her 121 haneden biri sıfır konut satın alırken bu rakam ikinci el konut satışlarında 56 haneyle iki katına çıkıyor. Kurtuluş Altun, sıfır konut stokunu eritmek için bir takım ek önlem ve teşviklere ihtiyaç olduğunun da altını çizdi.  Altun, bu konuda neler yapılabileceği ile ilgili ise şu açıklamalarda bulundu: Özellikle faiz indirimi sonrası piyasalara güven ve geleceği görebilme imkânıyla gayrimenkul edinim iştahında büyük artış gözlemleniyor. Sanıldığının aksine çoğunluk bankalara gitmek yerine öz kaynaklara ve nakit ticarete yöneldi. Sektörün harç, faiz, vergi muafiyetleri gibi destekleyici teşviklere anında reaksiyon verebileceğini görmüş bulunuyoruz. Nitekim, vergi harçlarında muafiyet olmamasına rağmen büyük bir talep iştahı oluşmuştur. Bu GABORAS söylemlerini doğrulayan bir gelişmedir. 24 milyar USD’lik işlem hacminin menkulleşmenin önünü açarak 10’a katlamak istiyorsak vergi ve harçları sıfırlamak zorundayız. Gayrimenkul edinimi eskiden beri güvence olarak görülmektedir” dedi.

24 Temmuz 2020

ÜCRETSİZ E-POSTA ABONELİĞİ