GABORAS
Mobil Uygulama
İndir
“GABORAS CEO’su Altun; “Sektör bu fırsatı iyi değerlendirmeli ama..””

Kamu bankalarının sosyal hayatın canlanması için dört yeni kredi paketi hayata geçireceği açıklandı. Konut kredisi desteği kapsamında sıfır ve ikinci el konutlar için azami 12 ay ödemesiz dönemli, 15 yıl vade ve aylık yüzde 0.64 finansman bunlardan biri.

Özel sektör bankalarının da devreye girerek bu desteğin büyümesini beklediklerini dile getiren Altun, pandemiyle birlikte sektörde oluşan durgunluğun bu şekilde ortadan kalkabileceğini belirtiyor.

GABORAS CEO’su İshak Kurtuluş Altun konut kredi faiz oranlarına yönelik yapılan indirimlerle ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Altun atılan adımın sektör açısından oldukça önemli olduğunu ve desteklediklerini belirterek iki hususa dikkat çekti: “GABORAS olarak süreci destekliyoruz ve çok doğru buluyoruz. Özellikle sıkışan ikinci el piyasalarda ve teminatlı gayrimenkullerde vatandaşın önünü açacaktır” dedi.

YENİ ÜRETİMLERDE DİKKATLİ OLMALIYIZ.

Gayrimenkul sektörünün konut kredisi faiz oranları için yapılandesteği iyi kullanması gerektiğini vurgulayan Altun, konut stoklarının eritilmesi hususunda önemli bir adım olacağını belirterek, “Yüksek imalatlardan dolayı aşırı şişen stokları eritme imkânımız doğuyor. Yeniden senede 1 milyonu aşan talep fazlası gayrimenkul imalatlarının üretilmesi bundan sonraki süreçte kaldırılamayacak bir sorun oluşturacaktır. Bu fırsatın bu anlamda çok iyi değerlendirilmesi gerekiyor”

“ FAİZİN DÜŞMESİ FİYATLARI YÜKSELTEBİLİYOR”

Gayrimenkul sektöründe vatandaşların artık daha bilinçli olduğunu ve yaşanan gelişmeler sonrası anlık olarak gelişmeleri takip etmek ve sorgulamak istediğini belirten GABORAS Data Direktörü Orhan Vatandaş; “Ortalama konut kredi faiz oranlarının 1 birim düşmesi, konut fiyatlarında 0,77 birim artışa yol açıyor. Bu da vatandaşların GABORAS gibi platformlarda güncel sorgulamalar yapmasını sağlıyor. Fiyattan doğacak bir mağduriyet yaşamak istemiyor. Vatandaşlarımızın bize olan ilgisinin bu değişiklikleri anlayabilmek olduğunu görüyoruz. Son 24 saatte gelen taleplerin genelde fiyat farkından mağdur olmak istemeyen vatandaşların soruları ve alacakları gayrimenkullerle ilgili teknik analizleri yaptığını görüyoruz. Artık tüketici çok daha bilinçli hale geldi” dedi.

Konut kredisi faiz oranları firsati
2 Haziran 2020

ÜCRETSİZ E-POSTA ABONELİĞİ