Gün

Burhan ÖzdemirÖzgeçmiş

1977 Düzce/Akçakoca doğumlu Burhan Özdemir ilk ve orta öğrenimini Akçakoca’da tamamladı. Lisans Eğitimini Dumlupınar Üniversitesi İnşaat Mühendisliği, Yüksek Lisans eğitimini İngiltere Manchester Teknik Üniversitesi (The University of Manchester Institute of Science and Technology) Yapı Mühendisliği dalında tamamladı. Yüksek Lisans eğitimi boyunca İngiltere’de ileri yapı teknolojileri alanında teknik makaleler yayınladı. Özel bir çimento türü üzerinde deprem dayanımını artıran ilk kez denenmiş bir yöntem geliştirdi. Bu çalışma 2002 Fransa Uluslararası Betonarme Yapı Onarımı konferansında yayımlandı ve İngiltere Yapı Mühendisleri Enstitüsü tarafından ödüllendirildi.

2002-2005 yılları arasında Amerika’nın sayılı teknik müşavirlik firmalarından Jacobs Engineering İngiltere Nükleer Enerji departmanında çalıştı. BNFL (British Nuclear Fuel Limited) kurumu nükleer istasyonlarının yapım ve devreye alma projelerinde yer aldı.

2005-2006 yıllarında İngiltere’nin ulaşım sektöründeki öncü firması Mouchel’de İngiltere Karayolları ve Demiryolları kamu kurumlarının proje çalışmalarının yönetiminde bulundu. 2006-2008 yıllarında Campbell Reith Hill şirketine katıldı, Sağlık Entegre Tesisleri Kamu-Özel Ortaklığı ve Kentsel Dönüşüm projelerinin yönetiminde rol aldı.

2008 yılı başında Türkiye’ye dönüş yaparak OPTİMAL’i kurdu. OPTİMAL ulusal ve uluslararası alanda eğitim binaları, kamu binaları, konut, ofis, otel, AVM, ilaç tesisleri, sanayi tesisleri, altyapı gibi yatırımların proje yönetimi ve müşavirlik hizmetleri sunmaktadır. Aynı zamanda OPTİMAL muhtelif sektörlerde kendi yatırım projelerini de geliştiren iştirak şirketlerine sahiptir. 

MÜSİAD Yönetim Kurulu üyesi olan Burhan Özdemir Stratejik Sektörler ve Politikalar Komisyonu Başkanlığı görevini yürütmektedir. Aynı zamanda 2014-2018 dönemi İstanbul Ticaret Odası İnşaat Taahhüt Komitesi Başkanlığı görevinde bulunmaktadır. 

İyi seviyede İngilizce bilmekte olan Burhan Özdemir, evli ve üç çocuk babasıdır.

Bizimle İletişime Geçin