GABORAS
Mobil Uygulama
İndir

Güvenli Alım-Satım ve Kiralama Platformundan Gayrimenkul Kıymetler Borsasına (GKB) geçiş nasıl olacak?

2014 yılında Sn. Cumhurbaşkanı’mızın İSEDAK toplantısında GKB önerisi ile başlatılan süreç; kurumsal hareketsizlikler ve bürokratik dirençler nedeniyle ilerleyememiştir.

2018 yılında MÜSİAD ve birimleri YTÜ ile müşterek yapılanma oluşturarak elini taşın altına koymuş ve Gayrimenkul Kıymetler Borsası’nı sahiplenmiştir.

MÜSİAD kendi organize olduğu 100’e yakın ülkede önceliği Güvenli Alım Satım ve Kiralama Platformu’na vererek GKB oluşum sürecini başlatmıştır.

Yıldız Teknik Üniversitesi Teknopark bünyesinde, AR-GE çalışmaları neticesinde kurduğumuz GABORAS Değer İnovasyon Merkezi, tüm değerleme ve fizibiliteler, banka ipotekleri, SPK/GKB değer haritaları, borsa birim değerleri için önemli görevler icra etmektedir.

Tüm gayrimenkul işlemlerinin GABORAS üzerinden gerçekleştirilmesi için güven tesisi ve güven ortamının geliştirilmesi gerekmektedir. Bu nedenle Güvenli Alım Satım Kiralama Platformu’nun kurulumu önemli ve önceliklidir. İşlem görecek gayrimenkul stokunun, sigorta süreci ve rayiç değer üzerinden fizibilitesi ile birlikte ele alınması gerekecektir.

Güvenli alım satım ortamının oluşmasından sonra endeksler oluşacak (Kanal İstanbul endeksi, Millet Bahçesi endeksi, AVM endeksi, küçük oteller endeksi vs.), sonrasında borsalaşma sağlanacaktır.

Bu içerik size yardımcı oldu mu?


ÜCRETSİZ E-POSTA ABONELİĞİ