“Türkiye Ahlı Mal Cenneti Olamaz”

Alacaklara karşı edinilen gayrimenkullerdeki sayının artmasıyla birlikte satışa çıkarılan gayrimenkullerle ilgili basında yer alan haberler üzerine, GABORAS CEO’su Kurtuluş Altun konuyla ilgili açıklamalarda bulundu. Altun; “Genel olarak icralık gayrimenkullerle ilgili yasallık ve helallik çizgisinde buluşulması gerekiyor. TÜRKİYE, AHLI MAL CENNETİ OLAMAZ” dedi.

Kadim kültürümüzün ahlı maldan uzak durmayı öne çıkarmasının çok köklü piyasa yapıcı bir özellik olduğunu belirten Altun; ‘’Toplumumuzun bu tavrı sürdürmesi değerlerin haraç mezat satışını baskılar ve aşırı değer kayıplarına engel olur. Geleneklerimiz inanç dünyamızdan, kültürümüzden binlerce yıllık tecrübelerden oluşmuştur. Basına yansıyan şekliyle ifadeler toplumumuzu yaralar. Kanayan yaramızı büyütür ve kabul de görmez’’ dedi.

Bankalara emanet edilen teminat varlıklarının, geri dönmeyen kredilerden etkilenerek işlem görmeye başlaması ilamlı, ilamsız ya da takipli işlemlerin yaygınlık kazanması her kesim için sıkıntı vericidir. 2019’da sayısı 30 milyonu aşan genel icra takip dosyalarının 2020’de 40 milyona varabileceğinden korkuluyor.  Bu her haneye 1-1.5 takip dosyası demektir, ki esas alan yasallık ve helallik çizgisidir. Türkiye genelinde 18 il üzerinde iş dünyası ile yaptığımız toplantılar çerçevesinde tüm şehirlere yayılmış takip dosyaları tartışıldı ve bunların etkilediği teminat varlıkları sayı ve değer bakımından tam olarak bilinemediği tespit edildi. Piyasalar için bankaların 25 bin gayrimenkul satışı buzdağının çok küçük bir parçasıdır. Esas konu, geri dönmeyen kredilerden etkilenen sektörlere bağlı teminatların büyüklüğüdür. Çok küçük bir etki bile bu teminat varlığını değersizleştirebilmektedir. Her iki taraf için de en istenmeyen şey de budur.

GABORAS YASALLIK VE HELALLİK UZLAŞISINDA ROL ALMAYA VE HER TÜRLÜ TEKNOLOJİK YARDIMI YAPMAYA HAZIRDIR

Gayrimenkul sektörünün canlı kıldığı piyasalar Türkiye’yi diri tutan dinamik gücümüz olduğunu belirten Altun, konut kredi faiz oranlarının düşmesiyle birlikte canlanan gayrimenkul piyasasında 2020 yılının ilk 6 ayı içerisinde 1 milyonu aşkın alım satım işlemi olmuştur. Bu işlem hacmi 2019’un aynı döneminde 924 bin 631’di. Görülmektedir ki piyasalar kendi dinamizmini ahlı mala itibar etmeden sürdürmektedir.

‘’GABORAS HELALLİK VE YASALLIK ARASINDAKİ KÖPRÜ OLACAK’’

2018’den beri yaşanan ekonomik türbülanslar tacirlerimizin basiretsizliğinden değil onların inisiyatifleri dışında dış baskıların, saldırıların, tehditlerin, dolarizasyonun ekonomiye verdiği zarardandır. Bunu pandemi devam ettirmiştir. Hakkaniyet esas olmalıdır. Çözüme ve uzlaşıya önem vermemiz gerekir. Nitekim Türkiye’de 2019 rakamlarıyla toplam 31 milyon 480 bin icralık dosya bulunduğunu belirten Altun, “Burada en büyük pay 10 milyon 929 bin ile İstanbul’a ait. Söz konusu dosyaların kaçı teminat varlıkları olarak gayrimenkulle iltisaklı olduğu bilinmiyor. Bunun da ötesinde takibe alınan borç miktarı ve ticarete konu edilemeyen bağlı gayrimenkullerin oranı nedir? Yalnızca dönmeyen kredi oranını ve sıkıntılı sektörleri biliyoruz. İcra takipleri gayrimenkul ticaretini düğümlüyor. Ne kadarlık bir kredi için ne kadarlık bir gayrimenkul takibe konu edildiği bilinmiyor. Piyasaları domine eden bu durumun bir an önce çözüme kavuşturulması gerekmektedir.

“HELALLİK VE YASALLIK BULUŞMASININ 21. YÜZYIL’IN EN BÜYÜK PROJESİ OLDUĞUNA BİZ DE İNANIYORUZ’’

GABORAS olarak buna katkı sağlamaya hazır olduklarını ve daralan piyasalar nedeniyle nefessizlikten büyüyen gözlerden akan yaşları görmezlikten gelemeyeceklerini belirten GABORAS CEO’su Kurtuluş Altun; “YASALLIK HELALLİK ÇİZGİSİNDE DERHAL TARAFLARI BULUŞMAYA DAVET EDİYORUM. ÜLKEMİZE YAKIŞAN BU UZLAŞIDIR.

ÇÖZÜM BEKLEYEN KANAYAN YARAMIZ

Bu veriler Adalet Bakanlığı Adli İstatistik Kurumundan alınmıştır.

GERİ DÖNMEYEN KREDİLERE GÖRE
DÜŞÜK PERFORMANSLI SEKTÖRLER (DPS)

İLLER1.SIRA DPSSIRA DPSSIRA DPS
İstanbul1. Turizm2. Denizcilik3. İnşaat
Ankara1. Tekstil2. İnşaat3. Metal ve İşlenmiş Maden
İzmir1. İnşaat2. Turizm3. Toptan Ticaret
Antalya1. İnşaat2. Tekstil3. Toptan Ticaret
Bursa1. Enerji2. İnşaat3. Turizm
Mersin1. İnşaat2. Turizm3. Toptan Ticaret
Adana1. İnşaat2. Tekstil3. Turizm
Konya1. Toptan Ticaret2. İnşaat3. Denizcilik
Aydın1. Enerji2. Metal3. Gıda
Gaziantep1. İnşaat2. Toptan Ticaret3. Turizm

*Bu verile BDDK’dan alınmıştır.

BU UZLAŞIDA YER ALMAK HERKESİN OLDUĞU GİBİ BİZİM DE GÖREVİMİZ…

4 Ağustos 2020

ÜCRETSİZ E-POSTA ABONELİĞİ